Próbujesz odczytać płytę CD/DVD lecz nie możesz znaleźć ikony napędu w systemie operacyjnym lub/i BIOSIE? Najprawdopodobniej doszło do uszkodzenia napędu, kontrolera na płycie głównej lub problem dotyczy systemu operacyjnego .

napęd dvdW pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić czy w menadżerze urządzeń znajduje się nierozpoznane urządzenie oznaczane wykrzyknikiem i czy sterownik napędu jest prawidłowy , jeżeli widoczny jest wykrzyknik przy którymś z urządzeń powinniśmy zaktualizować sterownik tego urządzenia.

Co jeśli w menadżerze urządzeń nie ma poszukiwanego napędu?

W takiej sytuacji powinniśmy sprawdzić widoczność napędu w Biosie. Jeśli napęd jest widoczny w Biosie musimy szukać problemu w systemie operacyjnym. Najlepiej dokonać wówczas pełnej reinstalacji systemu i od nowa zainstalować wszystkie sterowniki. Być może w systemie powstał konflikt w rejestrze systemowym lub jest on zawirusowany. Jeśli Bios nie widzi napędu oznacza to jedną z dwóch awarii : uszkodzenie napędu lub uszkodzenie kontrolera na płycie głównej.

Aby upewnić się która z nich dotyczy naszego laptopa należy podmienić napęd na sprawny. Jeżeli nowy napęd nadal nie będzie dla nas widoczny , możemy być prawie pewni ,ze usterka dotyczy kontrolera na płycie głównej. W celu naprawy takiej usterki powinniśmy udać się do fachowego serwisu laptopów.