Zalanie laptopa to jedna z najczęściej występujących przyczyn uszkodzeń wywołanych przez użytkowników komputerów przenośnych. Jako, że laptopy towarzyszom nam w codziennym życiu są narażone na wiele uszkodzeń mechanicznych. Naprawa laptopów po zalaniu wymaga szybkiego i zdecydowanego działania.

laptop po zalaniu płynemUżytkownik zalanego laptopa powinien wiedzieć co robić w takiej sytuacji. Jako, że większość naszych klientów nie ma takiej świadomości przybliżymy tu kilka czynności, które pozwolą Państwu zaoszczędzić trochę podczas wizyty w serwisie laptopów.

1. Należy jak najszybciej odłączyć zasilanie i wyjąć baterię.

2. Odwracamy laptopa i czekamy aż płyn wypłynie po czym jak najszybciej idziemy z laptopem do serwisu.

3. Pod żadnym pozorem nie próbujemy uruchamiać notebooka.

4. Jak najszybciej idziemy do dobrego serwisu laptopów, gzie zostanie on rozebrany, oczyszczony oraz zostaną wymienione uszkodzone części.

Dlaczego należny odłączyć zasilanie po zalaniu laptopa?

Ponieważ pod wpływem przepływającego prądu przez ciecz dochodzi do elektrolizy i innych reakcji chemicznych wśród materiałów z których wykonana jest płyta główna. Bardzo szybko utlenia się cyna oraz miedź. Poniżej przedstawione zdjęcie pokazuje jak może wygladać płyta główna już po kilkudziesięciu minutach od zalania.

płyta główna po zalaniu

Wiele osób ma błędną nadzieję, że ich laptop po wysuszeniu będzie działał prawidłowo. Niestety klika godzin suszenia może doprowadzić do chwilowej poprawy sytuacji niemniej jednak po krótkim czasie dochodzi do jeszcze większych uszkodzeń.

W przypadku zalania laptopa zalecamy jak najszybszą wizytę w serwisie. Zobacz jak do nas dojechać