Często za brak ładowania baterii odpowiada uszkodzona sama bateria. Każda bateria ma swoją żywotność. Zazwyczaj jest to około roku. Jednak wszystko zależy od jej użytkowania. Czy pilnujemy jej cyklów ładownia, czy pracujemy na dwóch źródłach zasilania w tym samym czasie (bateria i zasilacz).

brak ładowania bateriiIstnieje klika prostych sposobów by bateria służyła nam dłużej.

Oto kilka porad jak poprawnie użytkować baterię:

  1. Nigdy nie wolno wyjmować baterii w czasie działania laptopa
  2. Nie powinno się rozładowywać baterii bardziej niż do 3% jej pojemności
  3. Baterię należy ładować do pełna a następnie odłączać zasilacz.

Czasami jednak nawet po wymianie baterii na nową występuje brak ładowania. Problem może dotyczyć samej zakupionej baterii. Obecnie na rynku pojawiają się różnego rodzaju zamienniki. Nie mamy nic przeciwko zamiennikom, są one zdecydowanie tańsze a działają tak jak oryginały, ale zamiennik zamiennikowi nie dorównuje.

Istnieje odsetek laptopów, które nie tolerują zamienników i nawet najwyższej klasy zamiennik nie będzie ładowany. Do takich marek należą laptopy Dell oraz HP i Apple. W ich przypadku należy zaopatrywać się tylko w oryginalne baterie jak również w oryginalne zasilacze.

Jeśli zakupiliśmy nową, z pewnego źródła baterię a mimo to laptop jej nie ładuje, powinniśmy sprawdzić zasilacz. Jeśli i ten podzespół jest sprawny to pozostanie uszkodzenie modułu ładowania na płycie głównej.

W niektórych przypadkach uszkodzona bateria może spowodować uszkodzenie modułu ładowania, który znajduje się na płycie głównej. Wtedy wyeliminowanie usterki jest bardziej skomplikowane.

Wówczas naprawa przenosi się na elementy lutowane do płyty głównej. Zazwyczaj tego typu naprawy kończą się sukcesem i laptop działa poprawnie, jednak naprawa jest bardzo czasochłonna i precyzyjna.

Kolejny problem związany z ładowaniem może dotyczyć kwestii gniazda zasilania. Często jest ono luźne w obudowie, wyszczerbione, bądź brakuje w nim istotnej, plastikowej osłonki. W każdym z tych przypadków gniazdo kwalifikuje się do wymiany.

Pozostawienie uszkodzonego gniazda jest niebezpieczne dla laptopa, który może przestać reagować na włącznik poprzez zwarcia, ale przede wszystkim jest to niebezpieczne dla nas samych, naszych domowników.

W przypadkach gdzie laptop przestał ładować baterię zawsze zalecamy odwiedzenie dobrego Serwisu. Po sprawdzeniu laptopa będziemy mieli pełen ogląd na sytuację w jakiej jest nasz laptop. Zaopatrywanie się w dodatkowe, nowe baterie czy też zasilacze bez wcześniejszego sprawdzenia czy rzeczywiście są uszkodzone nie ma najmniejszego sensu, wręcz przeciwnie może nie przynieść rezultatu, mało tego, jeśli uszkodzenie leży po stronie płyty głównej to może dojść do uszkodzenia sprawnych, nowo zakupionych elementów.